Veritabanı Kullanımı

İnsan Hakları İzleme Veritabanı Ulusal ve uluslararası insan haklarının izlenmesiyle ilgili tüm kaynakları; başlık, yazar, hak kategorileri, hak sahipleri, kategori ve alt kategoriler altında toplanyan noSQL ve Elastic Search teknolojisi altyapısı ve üzerinde php yazılım dili kullanılarak oluşturulan bir veritabanıdır.

Bu sayfa da veritabanının kullanımı ile ilgili bilgiler verilecektir.

Veritabanının ilk sayfasında yer alan girilen 50 kaynağın ve aynı zamanda sol tarafta alfabetik olarak yazar dizininden, kaynağın kategori indeksinden, yayın türü indekslerini içermektedir.

Bu alanda hızlı talep edilen kaynaklara hızlı erişimi olanaklı hale getirmektedir. Aynı zamanda sayfanın üst bandında yer alan serbest arama yapma olanağı sunan alanda ise veri girişi yapılan her alanda taramayı yapabilmektedir. Bu aramada yapılırken ARA butonuna basmadan girilen kelimelere göre öneri olarak kaynaklar sayfadan ayrılmadan listelenir. Bu listeleme bilgi kullanıcısının bilgiye hızlı erişimini kolaylaştırmaktadır.

Veritabanının sağ üst kısmında yer alan çark ikonu tıklandığında arama yaptığımız tarama sonuçlarını excel, word formatlarında kaynakların künyelerini bilgi kullanıcısına talep ettiği literatür taramasının bilgisayarına indirmeyi amaçlayan ikondur. Çark ikonu alt menülerinde aynı zamanda gelişmiş arama yapma olanağı veren menüyüde içinde barındırmaktadır. Gelişmiş arama bir kaynak için girilen her alanda arama olanağı veren ve bu olanağı “içerir”, “eşit”, “ile başlayan”, “ile biten”, “den büyük”…. gibi bir çok operatörü barındırmaktadır.


Bu iki ikondan soldaki yazıcı ikonu seçili olan, tarama sonrasında gelen aktif sayfadaki kaynakların ve/veya tarama sonrası tüm kaynakların künye yazdırma aksiyonunu yerine getiren bir işlevi vardır. Sağ taraftaki liste ikonu ise aktif sayfada kaynağa ait künye bilgilerinin hangi alanlarının olacağını bilgi kullanıcısına bırakan taramayı özelleştiren ikondur.

Skip to content