Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü

Kasım 25

|Tekrarlayan Etkinlik (Hepsini görüntüle)

An event every year that begins at 00:00 on day 25 of Kasım, repeating indefinitely

Kadına yönelik şiddet, toplum içinde ya da özel hayatta cinsiyete dayalı olarak kadının fiziksel, cinsel ve psikolojik zarar görmesi ve/veya acı çekmesi ile sonuçlanan ya da bu tür sonuçlara yol açabilecek olan tehdit, baskı ve özgürlüğün keyfi olarak engellenmesini kapsamaktadır.

25 Kasım 1960’ta, Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeş Patria, Minerva, Maria Mirabel’in cesetlerinin bir uçurumun dibinde bulunmasının ve kız kardeşlerin işkence gördüğünün ortaya çıkmasının ardından Mirabel kardeşler, diktatörlüğe karşı mücadelenin sembolü olmuştur. 1981’de Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında ise 25 Kasım, ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü’ olarak kabul edilir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 17 Aralık 1999’da, 25 Kasım’ın ‘Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü’ olarak benimsenmesine karar vermiş ve her yıl bugünde kadına yönelik şiddete karşı toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla çalışmalar yürütmektedir.

Detaylar

Tarih:
Kasım 25
Etkinlik Kategori: